Mint ahogy előző ismertetőmben említettem, az album dán nyelvű dalszövegeket tartalmaz, igyekeztem némi támpontot adni hozzájuk dalcímeik alapján, a "Grib Til Våben" dalszövegének általam elkövetett magyar nyelvre fordítása és adaptálása pedig ismertetőm végén olvasható.
1. Den Store Ask – A Nagy Kőris
Az északi mitológiában a Nagy Kőris a világfára, az Yggdrasilra utal, mely összeköti a kilenc világot, beleértve Midgardot és Asgardot, vagyis az emberek és az istenek világát. A hatalmas kőrisfa gyökerei és ágai különböző világokba nyúlnak, míg a törzse mintegy tengelyként szolgál, amely körül a világok forognak. E koncepciónak központi szerepe van az északi mitológiában.
2. Grib Til Våben – Fegyverbe!
Agyafúrt viking támadás készülődik, mely könnyed győzelmet ígér, mint korábban Anglia déli területeinek megszállása. A másik oldalról, egy bátor nép markáns vezetője klánja igazi hősévé és uralkodójává válik. A tengerparton felfedezhető szépséges, de mérgező gyűszűvirág első pillantásra ártalmatlannak tűnik – szárán a levelek szórtan lándzsa alakúak és finoman fűrészes szélűek –, de mindig megvédi magát, és vérét veszi annak, ki büszkeségében tiszteletlenül bánik vele. A skót klánok tagjai e virághoz hasonlóan mindhalálig kitartanak, és nem adják meg magukat, míg esélyük nyílik a győzelemre.
3. Blodmosen – Vérmocsár
Az északi mitológiában a mocsarak kapcsolódtak a halálhoz és az alvilághoz. A holt lelkek átkelnek egy mocsáron vagy folyón, hogy elérjék a túlvilágot, ezért gyakran dobtak bele áldozati ajándékokat, melyeket az isteneknek ajánlottak.
4. Før Dagen Gryr – Mielőtt felkel a Nap
Dagr, a Nap istene az északi mitológiában. A fény istene, aki világosságot hoz minden nap. Szülei Dellingr, a hajnal istene, és Nótt, az éjszaka istennője. Dagr szekere, amit a fénylő sörényű Skinfaxi húz, megvilágítja az eget és a Földet.
5. Den Første Fejde - Az első viszály
Gullveig a Vanák egyik istennője, aki a varázslat és a pénz iránti vágy szimbóluma. Amikor az Ázok megpróbálták megölni Gullveiget, ő mindig újjászületett. Ez a konfliktus vezetett a Vanák és az Ázok közötti háborúhoz.
6. Blót – Véráldozat
A véráldozat (óskandináv nyelven „imádat") vallási szertartás volt, mely általában egy szent lakoma formájában zajlott. A blót bármely istennek, a föld szellemének vagy az ősöknek szentelhető volt. E szertartások központi elemei voltak az északi vallásnak, gyakran a régió uralkodói szervezték, és általában a termékenység, a jó termés és a béke biztosítására irányultak.
7. Rejsen Mod Nord – Északi utazás
Hősök kalandos portyázása az északi országokba és egyben utazás az istenek otthonába, Asgardba.
8. Frigg – Frigg
Odin főisten feleségeként, Frigg nem élt együtt vele, mégis ő a házasság istennője. Közös gyermekeik: Baldr, Hermod és Hödr. Áz főistennőként kísérői is vannak: a gyógyító tudású Eir istennő, valamint a szolgálói Gna, Fulla és Hlin. Házassága nem akadályozza meg abban, hogy kapcsolata legyen Odin testvéreivel, Vilivel és Vével. A pénteki napot feltehetőleg róla nevezték el. (Angolul Friday = Frigg’s Day, azaz Frigg napja).
Grib Til Våben – Fegyverbe!
Alkonyatkor elindultak a győztesek szellemével.
A hadjárat északra tartott, lopakodtak a sötétségben.
Győzelmük biztosnak tűnt, hisz bevették korábban Angliát,
De a klán, kivel találkoztak, most bátran ellenállt.
Hajónk az északi parton várt
De a gyűszűvirág vért kívánt...
Hey!
Fegyverbe!
Még ha közel is a vég,
Holdvilágnál az ellenség
A mi erőnkhöz fel nem ér!
Ősi büszkeségük a klánok hegyni súlya
Menyasszonyi fátyla a kötelék hatalma.
Vezérük szívében Észak konok vére,
Megváltaná népét gyűszűvirággal kezében
Hajónk az északi partnál várt
De a gyűszűvirág vért kívánt......
Hey!
Fegyverbe!
Még ha közel is a vég,
Holdvilágnál az ellenség
A mi erőnkhöz fel nem ér!
Fegyverbe! Közel jár az ellenség!
A homokpart elnyeli a kiontott vért.
Fegyverbe! Mutasd meg erőnket!
Ősi földünket közösen védjük meg.
Vezérük élre áll és vezeti a seregét.
Lándzsán és kardjukon csordultig viking vér.
Büszkén védi otthonát e pogány nép
Vezetőjük rátermett, szél viszi hírnevét.
Fegyverbe!
Még ha közel is a vég,
Holdvilágnál az ellenség
A mi erőnkhöz fel nem fér!
Kardokat magasba!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.